Vít Němeček - zakladatel portálu PROKONCERT.CZ

Datum: 29. 10. 2016 ~ Autor: Vlaďka ~ Kategorie: Rozhovory

Baví nás, když se někdo rozhodne udělat něco, co muzikantům usnadní život. :-) Vítek Němeček přišel se skvělým nápadem, který rozhodně stojí za podporu. (Nezapomeň mrknout na video na konci rozhovoru:-) )

Na úvod nám, Vítku, prozraď, jakou roli ve Tvém životě hraje hudba?
V: Hudbě a cvičení na nástroj jsem obětoval opravdu podstatnou část svého života, takže v mém životě hraje hudba zcela zásadní roli. Poprvé jsem si to uvědomil někdy ve čtvrté třídě když jsem si zahrál svůj první duet s panem učitelem, ten pocit se nedal popsat. :) A potom v prvním ročníku na průmyslovce už jsem věděl, že nic jiného v životě dělat nechci. Po maturitě jsem šel na konzervatoř a tak se stala hudba mým koníčkem i zaměstnáním.

CO je portál PROKONCERT.CZ?
V: Myslím, že inspirace je hodně důležitá v rozvoji každého hudebníka a vůbec hudba v rozvoji každého člověka. Proto se snažíme přiblížit muzikantům, studentům a veřejnosti to nejlepší co může česká scéna nabídnout. Koncerty s výjimečným hudebním zastoupením, skvělé zahraniční i české sólisty nebo ansámbly světového věhlasu. PROKONCERT.CZ je internetová stránka, kde jsou vybírány koncerty, vystoupení a kurzy z celé České republiky, které jsou rozřazeny podle nástrojových skupin. Například když se někdo zajímá o hru na housle může si kliknout buď na “smyčcové nástroje” nebo přímo na položku “housle” a zobrazí se mu výčet akcí, které mají na programu buď sólovou věc pro housle nebo je nějak jinak významně tento nástroj v programu zastoupen. Vyhledávat můžete také podle žánru, místa nebo data. Dále také nabízíme rozhovory se zajímavými osobnostmi a reportáže o chystaných nebo uskutečněných akcích.

JAKÝ byl impuls k vytvoření portálu PROKONCERT.CZ?
V: Impulzů bylo hned několik. Zaprvé to, že jsou jednotlivý vystupující interpreti, ansámbly nebo hudební projekty málo propagované hudebníkům jako takovým. Nemyslím tím nedostatek plakátů nebo špatně zpracovaný web. Myslím tím to, že pokud přijede například do Brna  jako sólista koncertní mistr z Berlínské filharmonie, nikdo neřekne: Pozor! Všichni kdo se zajímáte o housle, nebo se vám líbí, tento druh hudby, přijďte si poslechnout někoho, kdo hraje v jednom z nejlepších orchestrů na světě. Zadruhé si myslím, že propagace kvalitní hudby není nikdy dost. Zvláště v době, kdy na dva lidi se “samohrajkami”, kteří pouští z playbacku nějaký paskvil folkloru, chodí vyprodané koncertní haly a na koncert filharmonie přijde třetina sálu. A zatřetí bych chtěl upozornit, že PROKONCERT.CZ není jenom o koncertech, ale čím dál víc se snažíme přibližovat veřejnosti vynikající interprety jak naše tak zahraniční. Zvláště co se týká našich interpretů, moc se o nich nepíše a přitom myslím, že tady máme spoustu inspirativních lidí, kteří vystupují jako sólisté, hrají v orchestrech a ansámblech, nebo tvoří jakékoliv vlastní projekty.

PRO KOHO je portál určen?
V: Portál je určen pro všechny hudebníky, hudební fanoušky a nadšence a vůbec pro všechny kdo mají rádi kvalitní hudbu. Asi nejvíc jej ocení muzikanti, protože si můžou vyhledat události přímo z jejich nástrojových skupin a nemusí tak pročítat programy orchestrů a festivalů, nebo čekat až se o nějaké významné akci dozví od nějakého známého. Ale myslím, že si na své přijde i širší veřejnost. Připravujeme různé akce, přehledy a výběry koncertů, které lidem pomohou ve výběru toho co by chtěli navštívit.

ČÍM  se PROKONCERT.CZ liší od ostatních (podobně zaměřených) portálů?
V: Podobně zaměřené portály mají nabídku akcí většinou podle místa a času, ale nikdo vám neroztřídí koncerty podle druhu hudebního nástroje, který zazní jako sólový na tom daném koncertu nebo je pro jaké hudební obory je to či ono vystoupení zajímavé. Celkově moc projektů se zaměřením především na “klasickou” (okrajově i jazzovou) hudbu, není. Což myslím, že je škoda, protože 90% studentů hudby v ČR studuje právě “klasickou” hudbu.

KDO za tím vším stojí?
V: U zrodu projektu jsme stáli dva. Já a moje kamarádka Kristýna Ratajová, za kterou jsem s tímto nápadem přišel někdy v dubnu tohoto roku a ona se okamžitě odhodlaně zapojila do práce na portálu PROKONCERT.CZ. Momentálně máme tým asi 7 lidí, kteří nám pomáhají s mapováním akcí a vůbec chodem portálu.

KDE berete tipy na koncerty/události? Může vám kdokoliv poslat tip na koncert/událost?
V: Momentálně spolupracujeme s většinou orchestrů u nás  a tudíž se dozvídáme o akcích přímo od nich, nebo se o nich dozvídáme z internetu, od známých, kteří působí v orchestrech atd. Za každý tip na zajímavou akci budeme moc rádi, protože samozřejmě obsáhnout úplně všechno opravdu nejde. Jedná se zejména o vystoupení nebo festivaly, kde jsou jako pořadatelé města nebo instituce, které pořádají hudební akce nárazově. Pro tento účel máme také mailovou adresu info@prokoncert.cz

KOLIK koncertů, které prošly portálem, jsi navštívil? :-)
V: Trošku rána pod pás :) Moc toho zatím nebylo, protože fungujeme opravdu krátce a mám momentálně dost práce na chodu portálu a také aktivně hraji v různých ansámblech, takže o víkendech toho času moc není.

JAKÉ máš s projektem plány?
V: Plánů a nápadů máme opravdu hodně. Plán číslo jedna je dokázat, že PROKONCERT.CZ není krátkodobý projekt, ale že stránka bude dlouhodobě funkční a má své místo na webu.  Dále chceme dělat více rozhovorů, reportáží a článků o zajímavých osobnostech a vystoupeních. Na období přelomu roku se můžete těšit na výběr absolventských koncertů pro letošní školní rok a celkově se chceme co nejvíc zapojovat do kulturního dění a přibližovat jej co nejvíce lidem, kteří mají rádi hudbu.

Vítku, za ChciLekci.cz přejeme Tobě i portálu PROKONCERT.cz mnoho úspěchů. :-)

Koná se ve Tvém okolí zajímavý koncert? Nebo dokonce nějaký koncert pořádáš? Dej o tom Vítkovi vědět!
info@prokoncert.cz - tam můžeš posílat své nápady!
www.prokoncert.cz - tady hledej nejlepší koncerty!
Facebook PROKONCERT - tady dej LIKE!