Jiří Špalek

Datum: 22. 3. 2017 ~ Autor: Vlaďka ~ Kategorie: Naši lektoři

Jiří Špalek (Jörgen North) je kytarista s bohatou studiovou a koncertní praxí, který má svým žákům co nabídnout. Přečti si zajímavý rozhovor.

Jirko, obvykle od lektorů slyšíme, že k hudbě je přivedli rodiče. Jak to bylo u Tebe? Co nebo kdo přivedl k hudbě Tebe?

Samozřejmě rodiče :) Od pěti let jsem navštěvoval dětský pěvecký sbor a od sedmi let mne rodiče nutili k návštěvám LŠU, kde jsem se věnoval klasické kytaře a zobcové flétně. Kytara mne opravdu začala zajímat až kolem deseti let, když jsem objevil hudbu jako takovou. Nejdříve to byla samozřejmě "španělka", později jsem se dostal i k elektrické kytaře. Postupně přešlo rekreační hraní ve vášeň a již dobrovolně jsem studoval na Lidové konzervatoři Jaroslava Ježka i soukromě u různých opravdu špičkových kytaristů. A drží mne to dodnes :)

Máš nějaký hudební vzor?

Já hudební vzor v podstatě nemám. Je spousta kytaristů, které obdivuji, ale je taková spousta způsobů, jak něco zahrát, že si nedokážu jednoho nebo dva vybrat.

Jaké máš hudební vzdělání?

Vzhledem k tomu, že se kolem bigbítu a muziky vůbec „poflakuju“ už spoustu let, vlastně už několik desítek let, prošel jsem kromě sólových koncertů i pár kapel ať již jako stálý člen nebo jako host (hostoval jsem např. v undergroundovém Hokru nebo bluesové kapele Folimanka Blues), občas jsem hrál i ve třech najednou, což bylo docela náročné. Většinou se jednalo o hard&heavy (např. Gorgona, Biolit, Corona, Ester, Chlejf), ale třeba i o industriální Fittipaldi Is Dead, nebo minimalistický ET&L, ve kterém jsem vydržel přes dvacet let, spolupracoval jsem s Michalem Penkem... bylo toho hodně :) Teď momentálně všechen svůj čas věnuji kapele D.N.A., se kterou jsme na jaře vydali osmé CD a už připravujeme materiál na další.

Co dalšího Tě teď čeká?

Hudební plány jsou v podstatě neměnné a periodicky se opakují. Kromě již zmiňovaného CD teď plánuji a těším se na léto, protože rád hraji na open air koncertech, takže nějaké fesťáky, motosrazy a podobně.

Co by o Tobě a Tvé výuce měli žáci a rodiče vědět? Jsi něčím odlišný od jiných lektorů?

Co se srovnání s ostatními učiteli týká, to nedokáži posoudit, to je spíš na žácích, pokud již nějaké učitele vystřídali. Co se mne týká, snažím se z žáků vždy dostat informace o tom, kam až se chtějí ve hře dostat, čemu by se chtěli věnovat, prostě do jaké hloubky chtějí nástroj poznat a zvládnout. Mám rád, když žák má nějaký cíl, protože svou výuku přizpůsobím jeho požadavkům a budoucím potřebám. Jinak přistupuji k žákovi, který si chce občas zahrát u táboráku na akustiku, jinak k takovému, který chce hrát bigbít na elektrickou kytaru a jinak k tomu, který plánuje konzervatoř. To se samozřejmě týká nejenom hry samotné, ale i hudební teorie, hraní z not a podobně.
Trochu jiná situace je u dětí. U těch lze těžko očekávat nějaké cíle, takže se prostě snažím, aby je to bavilo, i když pro ně je výuka opravdu velmi náročná. A společně s rodiči čekáme, jak se to vyvine. Po každé hodině se s rodiči na chvíli scházím (pokud nejsou přítomni přímo při hodině) a krátce s nimi proberu odučenou lekci a vysvětlím úkoly do příště.
Co se týká výběru nástroje, radím žákům běžně a s některými jsem byl nástroj i vybírat.

To je moc hezký přístup k žákům i rodičům. Je ještě něco, co bys o sobě chtěl říct?

Já myslím, že už jsem toho na sebe prozradil dost :) Tak snad jen, že se těším na nové talenty, které ke mně, doufám, v budoucnu dorazí :)

A my se těšíme, že o Tobě a Tvých talentech ještě uslyšíme. :) Děkujeme za rozhovor.

Zaujal Tě tento lektor? Mrkni na jeho profil, odkud mu můžeš také napsat.