DUDLAJDÁ FAGOTIKY

Datum: 16. 11. 2016 ~ Autor: Vlaďka ~ Kategorie: Rozhovory

Denisa, Katka, Markétka a Míša - okouzlující dámský kvartet, který vás v rozhovoru zasvětí nejen do toho, jak se holka dostane k fagotu:) A pozor - video na konci stránky si prostě MUSÍŠ pustit!

Holky, jak se něžné stvoření dostane právě ke hře na fagot?

Denisa: Něžné stvoření bývá od malinka vysoké a na flétnu hraje hodně hlasitě - takže se jednoznačně hodí k tomuto krásně velkému nástroji :-)
Katka: Já bych řekla, že je to taky tak trochu omylem. Denisa je ukázkový případ, protože začínala s výukou hudby přímo u učitele fagotu, ale já jsem dříve hrála na příčnou flétnu, Markétka na housle. Protože si Markét před příjmačkama na GJN (dnes Gymnázium a hudební škola hl. m. Prahy)  zlomila prst, tak nemohli prověřit, že na ně opravdu umí, vzali ji proto na fagot. Vlastně jsme měly veliké štěstí, že zrovna na GJN začal učit Lukáš Kořínek a sháněli mu žáky. Míša začala se hrou na dechový nástroj kvůli astmatu a na začátku jí to vůbec nešlo, báli se, že bude muset s fagotem skončit. A dnes je z nás nejdál, studuje na prestižní škole v Berlíně a jezdí po celém světě vyhrávat soutěže.
Míša: Jak říká Kačí, je to tak trochu omylem či zcela náhodou a my jsme měly velké štěstí, že jsme si vybraly tento nástroj! (až tedy na ty strojky :D) Já jsem fagot viděla poprvé až na přijímacích zkouškách na gymnáziu, ani jsem vlastně nevěděla, co si vybírám. A ten začátek, jéjej, jak už to tady popsala Kačí..nejhorší na tom bylo, že mě vůbec nenapadlo, že se musí také cvičit, hrála jsem pouze na hodinách a ze začátku to nebyl problém, jenže po půl roce to začalo být těžší a mně to najednou vůbec nešlo a po nějakém čase mě už chtěl pan učitel Kořínek dokonce vyhodit. Až potom jsem začala cvičit, ale pořád to nešlo, asi jsem cvičila málo. :D A naším největším vzorem byla Markétka Davidová! A ta dnes studuje nejen fagot, ale i farmacii!

Co je na tom velkém nástroji tak zajímavého?

Katka: Pro mě je nejzajímavější zvuk. Je velký, krásně kulatý a není nepříjemný, jak by se mohl zdát zvuk třeba hoboje nebo flétny. Pro mé uši jsou výše hrající nástroje někdy trýznivé. No a pak je taky fagot pro malou holku dost machrovina. I dnes, když jsme se třeba naposledy sešly v orchestru já, Denisa a Markétka, tak se všichni otáčeli, že ve fagotech nesedí chlapi, jako vždy, ale krásný mladý baby s velkejma nástrojema :D
Míša: Ano, přesně, zvuk fagotu je jedinečný a má tolik možností. Může být veselý, smutný, komický, zadumaný, bručivý, temný, ostrý, hrdinný, lyrický, zpěvný…paleta barev fagotu je opravdu nezaměnitelná! A také to, že hraje, jen pokud máte strojek, dobrý strojek! A taková výroba strojku zabere mnoho času a když vám potom takhle 5 vyrobených strojků vůbec nehraje, upadáte v zoufalství, když jich nehraje 10, hroutíte se, jelikož většinou právě v ten čas nutně potřebujete nějaký dobrý strojek! :D A jeho mechanika! Jako jediný nástroj z dřevěných dechových nástrojů nemá Böhmův systém, což znamená, že občas musíte používat občas opravdu pavoučí hmaty. A pro levý palec používáme 9 klapek. Taktéž má dost velký rozsah a možnosti dynamiky. Také se z různých dílů dají vytvářet různé zvuky, když je člověk šikovný, může z něj vytvořit také Didgeridoo. :)

Jak a kdy vznikl nápad vytvořit Dudlajdá fagotiky?

Denisa: Vznikl na GJN - u Lukáše Kořínka, ale u toho jsem nebyla. Připojila jsem se až do čistě dámského uskupení a to v mých 16- letech, kdy jsem chtěla zkusit všechny příležitosti ke hraní, abych si později mohla vybrat to, co mě bude bavit nejvíce.
Katka: Vlastně to byl naštěstí nápad přímo Lukáše Kořínka. Ten s námi cvičil první skladby pro fagotové kvarteto. A víte co je vtipné? Tyhle dvě skladby hrajeme pravidelně dodnes :-)

Za to je určitě Lukáš Kořínek rád. :-) Holky, kde Dudlajdá fagotiky sídlí?

Denisa: Nikde :-D Míša v Berlíně, Káča v Brně, Markétka v Hradci a já v Praze. Ale zkouší se v Praze, což je pro mně výhodou a to podrobněji u naší alternace a to Terezky Matouškové. Ona má totiž domek, a můžeme tam hrát až do noci!
Katka: No prosím, a na to že jsem ještě v Drážďanech, na to sis, Denisko, nevzpomněla!

K tomu je asi samostatný domek se sousedy až o kilometr dál, potřeba. Kolik decibelů to dá, když hrajete všechny najednou?

Katka: Decibely jsme nikdy neměřily, ale v paneláku by asi sousedi ze čtyř fagotů radost neměli. Nicméně pravej rachot teprve začne. Plánujeme nakoupit techniku a až fagot proženeme zesilovačema a přidáme k tomu nějaký super elektronický efekty, to bude teprve něco :-D

V repertoáru máte nejen klasické kusy, ale také popové a filmové melodie. Kdo repertoár vytváří?

Denisa: Repertoár nejčastěji vytváří Kačka, za co ji obdivujeme, protože je velice manažersky schopná a bez ní by asi hodně věcí vypadalo jinak. Ale když objednatel komunikuje třeba s jinou z nás, tak to nekombinujeme a snažíme se spolupracovat také jako “manažerky”.
Katka: Často si necháváme psát aranže na zakázku a někdy také "krademe" noty pozounistům. Pro čtyři trombóny je napsáno obrovské množství skvělé hudby, ale v Čechách to nikdo moc nehraje.
Míša: A do budoucna plánujeme tvořit vlastní úpravy! Každopádně se vždy divím, kde Kačí pořád ty nové noty bere! :D

Jaké úspěchy již máte za sebou?

Denisa: Máme za sebou mnoho úspěšných koncertů, z kterých vznikají další a další nabídky, na které už mnohokrát ani nestačíme jezdit, protože každá z nás hraje s jiným orchestrem, ansámblem, komorním souborem atd. a není jednoduché skloubit  všechno dohromady. Takže největším úspěchem pro mě je, když se na pódiu setkáme ve skvělý formě a má to ten správný říz!
Míša: Souhlasím s Denis! Nedávno jsme měly koncert v Klášteře Sázava, kde jsme předvedly zcela nový program! Koncert byl krásný a na tu atmosféru se nedá zapomenout! Takovéto okamžiky jsou pro nás největším úspěchem!

Kde Dudladjá fagotiky můžeme vidět a slyšet?

Katka: Budeme hrát zase až po Vánocích, protože půlka kvarteta odjíždí na celý advent s orchestrem do Francie. V lednu budeme hrát třeba na mém absolventském koncertě na JAMU, kde bychom měly představit skladbu Roberta Ronnese v české premiéře.

Skvělé. To stojí za to slyšet a vidět. Co byste vzkázaly budoucím fagotistům a fagotistkám?

Míša: Mějte se rádi! Milujte se a množte se! Láska hory přenáší! Nekalit, ale cvičit!
Hahah..ne, to je sranda! Ale asi bychom měly napsat něco motivačního :D
Katka: Třeba kalit, ale cvičit? Fagot není hůl, je to cool!

  Dámy, děkuji vám za rozhovor a za celý tým ChciLekci.cz přeji mnoho úspěchů. :-)
 

Sledujte Dudlajdá Fagotiky na Facebooku a Youtube!