Cimbálová láska

Datum: 15. 8. 2016 ~ Autor: Vlaďka ~ Kategorie: Rozhovory

Když hudba spojuje… A to doslova. Přečtěte si příběh dvou šťastných muzikantů, které hudba přivedla až do svazku manželského.

1) Nikol a Petře, prozraďte nám, kdy a kde jste se prvně setkali?

Nikol: Znali jsme se už nějakou dobu od vidění z různých koncertů a soutěží, ale bavit jsme se spolu začali v podstatě až po mém nástupu na Konzervatoř P. J. Vejvanovského v Kroměříži, kde Peťa studoval ve čtvrtém ročníku.
Petr: Myslím, že poprvé jsme se setkali na Mezinárodním festivalu cimbálu ve Valašském Meziříčí.

2) Byla to festivalová láska na první pohled?

Nikol: Tak to asi ani náhodou :-))
Petr: Rozhodně ano :-))

3) Spojuje vás krásný hudební nástroj - cimbál. Co vás k němu přivedlo?

Nikol: Bylo mi asi pět let,když jsem šla na talentové přijímací zkoušky do ZUŠ a paní učitelka Růžena Děcká mě nezkoušela od klavíru, jak to bývá běžné, ale hrála na cimbál. A tam to všechno začalo.
Petr: Mně vybrali nástroj rodiče. Zavedli mě do ZUŠ a řekli mi, že na něj budu hrát. A hlavně pravidelně cvičit.

4) Široká veřejnost zná cimbál především jako lidový hudební nástroj. Jak to vnímáte vy? Je to opravdu tak?

Nikol: Cimbál vždy byl a ještě (bohužel) dlouho bude vnímán především jako lidový nástroj, což je ale velká škoda. Cimbál je nástroj mnoha možností a naším cílem je tento nástroj lidem ukázat především v jeho klasické podobě. V Maďarsku to například funguje bez problému. Posluchači běžně chodí na cimbálové koncerty, na kterých jsou prezentovány hlavně moderní skladby psané přímo pro cimbál.
Petr: Ano, je to lidový nástroj, který má kořeny zejména v moravské lidové hudbě. V dnešní době se však na něj dají zahrát téměř všechny hudební žánry, zejména hudba klasická.

5) Nikol, zmínila jsi Maďarsko. Prozraď, prosím, čtenářům, co má Maďarsko společného s cimbálem a s vámi. :-)

Nikol: Do Maďarska nás přivedla možnost studia cimbálu na vysoké škole. Na světě existují pouze dvě vysoké školy s možností studia cimbálu. Jedna z nich je právě v Budapešti. Maďarsko, především Budapešť, bylo a dodnes je považováno za "kolébku cimbálu" a na tamní atmosféře je to znát. Cimbál je v Maďarsku rovnocenný partner všech ostatních nástrojů, což u nás ještě moc nefunguje. Obzvlášť v klasické hudbě.

6) Cimbál je váš společný koníček, vaše společná práce. Nejste si tak trochu také vzájemně konkurencí? :-)

Nikol: Jsme. To je to, co nás pořád posouvá dál.
Petr: Spíše bych řekl motivací. Když hrajeme společně duo, pracujeme jako tým a navzájem se doplňujeme.

13627020_1353147001365295_504340214784851398_n

7) Realizujete se hudebně, kromě solo a duo hry, i jinak?

Nikol: Oba s Peťou jsme v Budapešti kromě studia a koncertování učili malé cimbalisty na ZUŠ. Od letošního školního roku nás to čeká i v ČR. Čas od času spolupracujeme i s různými orchestry. Peťa byl například dvakrát hostem ve Státní opeře v německém Stuttgartu, já jsem hrála se Zuglói Filharmónia v Budapešti, oba jsme hráli s orchestrem na cimbálovém festivalu ve Valašském Meziříčí, v Kroměříži, na Vsetíně...

8) Jsou nějaké osoby, kterým vděčíte za to (s) kým jste, kde jste, a čeho jste dosáhli?

N+P: V první řadě jsou to rodiče. Naše paní profesorka z konzervatoře - paní Růžena Děcká a také paní profesorka Ilona Szeverényi, která nás učila na Lisztově Akademii v Budapešti.

9) Co plánujete do budoucna?

N+P: Našim cílem je šířit povědomí o cimbálu jako klasickém nástroji. S tím samozřejmě souvisí jak koncertování, tak i výuka malých cimbalistů.

10) Kde vás (ať už solo, duo nebo i v jiném seskupení) můžeme v nejbližší době vidět a slyšet?

N+P: Plánujeme spoustu nových projektů, předvánočních a vánočních koncertů, jak na Moravě, v Čechách, tak i v zahraničí. Jakmile budou k dispozici data, hned dáme všem vědět :-)

11) Zanedlouho nám začíná nový školní rok a mnoho dětí i dospělých přemýšlí nad tím, zda se vydat za krásami hudby pomocí výuky na hudební nástroj. Co byste jim vzkázali?

N+P: Poznání hudby je něco, co už vám nikdy nikdo nevezme, tak proč toho nevyužít :-)

Nikol a Petře, děkujeme vám za krásný a inspirativní rozhovor. Přejeme vám mnoho štěstí ve společném hudebním životě. :-)

11951455_1154049347941729_1720017146543011797_o   Chcete se Nikol a Petra také na něco zeptat? Využijte komentářů níže na stránce!
Foto: Soukromý archiv Nikol a Petra

Podpořte je na Facebooku: Cimbálové Duo Nikol & Petr Spěvákovi